Diferente sold clienti -furnizori

Intrebari frecvente legate de exploatarea produselor Platphorma

Diferente sold clienti -furnizori

Postby Aiurashu » Tue Jun 26, 2007 9:29 am

Buna ziua
Exemplu: la o factura furnizor de 10 le tva inclus platesc din greseala 10.05 lei.
Intrebare : cum reglez acest rest in fisa clientului , o fac de regula prin 473 , urmand ca acest cont sa se inchida prin venituri sau cheltuieli?
Va multumesc
Aiurashu

Postby admin » Tue Jun 26, 2007 6:44 pm

Cand 'legat'i factura platiti 10.05? Adica pe factura ramane platit in plus? Daca da, cel mai bine corectati plata (sa o impartiti in doua 10 si 0.5).
Diferentele din fisa (doar pe sold) se pot corecta pe 473. Daca este o plata la furnizor, poate totusi furnizorul ar trebui fie sa emita factura (el ce face cu diferenta?) fie sa returneze suma.
admin
Site Admin

rest plata

Postby Aiurashu » Wed Jun 27, 2007 7:53 am

Da , platesc 10.05 , si daca o platesc din doua , o data 10 si o data 0.05 , cum ajung cei 0.05 in 473?Aici nu inteleg , am incercat mai multe posibilitati , dar nu ma prind, imi puteti spune pasii exacti la aceasta problema?
Am reglat fisa din parteneri , dar factura imi apare cu rest in Manager , aici e priblema mea.
Va multumesc
Aiurashu

Postby admin » Wed Jun 27, 2007 10:11 am

Click pe link pt a vedea un exemplu
http://www.forumplatphorma.ro/images/f1.png
admin
Site Admin

diferente

Postby Aiurashu » Thu Jun 28, 2007 9:59 am

Unde anume in note auxiliare?
Si atunci cand factura este de 10 si se plateste 9.50 , automat ramane un rest de plata , si pe care vreau sa-l reglez.Intrebarea e cum leg restul de factura 0.50 , de contul 409 sau 473 , sa nu mai apara in Manager?
Va multumesc
Aiurashu

Postby admin » Fri Jun 29, 2007 6:41 am

Aceste reglari, care trebuie sa afecteze fisa furnizorului si care nu se 'leaga de facturi' se pot opera in modulul 'Parteneri', Meniul operatiuni, Note diverse. Explicatia data in manualul de utilizare pentru acest meniu este:

Note diverse firme - permite introducerea unor note diverse (corectii) ce vor aparea in fisa firmei si in balanta de verificare (daca acest lucru se doreste). Elementele ce trebuie specificate sunt urmatoarele :
- data (ziua) tranzactiei ;

- explicatia ;

- firma pentru care se face inregistrarea ; se va selecta din lista de parteneri ;

- suma ;

- contul debit si contul credit ; acestea se pot selecta din planul de conturi ;

- unde sa ajunga suma respectiva : in fisa clientului pe debit, credit sau amandoua ; in fisa furnizorului pe debit, credit sau amandoua ;

- daca se doreste contarea tranzactiei se va bifa 'Se conteaza - Da'
admin
Site Admin

Return to Intrebari frecvente